تماس تلفنی با دکتر رادخواه
تومور های نسج کلیه

تومور های نسج کلیه

تومور های  کلیه امروزه اغلب در طی بررسی های دوره ای و بدون علامت توسط سونوگرافی تشخیص داده می شود. شایعترین علامت وجود خون در ادرار است که اغلب میکروسکوپیک است ولی گاهی نیز می تواند واضح باشد. اغلب موارد علامت خاصی نظیر درد یا لمس توده ندارند مگر در مراحل پیشرفته.
برای بررسی کلیه اغلب از سونوگرافی استفاده می شود. از آنجا که سونوگرافی که توسط رادیولوژیست متبحر دقت زیادی برای تشخیص ضایعات کلیه در صورتی که سونوگرافی کلیه نرمال باشد، می توان با ضریب اطمینان بالا از عدم وجود توده کلیوی مطمئن بود. در صورتی که در سونوگرافی ضایعه ای وجود داشته باشد، بررسی های تکمیلی با سی تی اسکن لزوم می یابد. استفاده از عکس رنگی کلیه،  ام آر آی یا سونوگرافی رنگی نیز می تواند در روند تشخصی کمک کننده باشد.
بسیاری از توده های کلیوی کیستهای ساده کلیه هستند که احتیاج به اقدام خاصی ندارد. کیستهایی که جدار ضخیم یا رسوب کلسیم دارند و یا حاوی نسج هستند بخصوص اگر در بررسی توسط سی تی اسکن جذب ماده حاجب داشته باشد، احتمال بدخیمی دارند لذا به جراحی نیاز دارند.
توده های توپر کلیه نیز اغلب نیاز به خارج کردن توسط جراحی دارد مگر اینکه اطمینان به وجود توده چربی-عروقی داشته باشیم. تقریبا تمامی توده های بزرگتر از 4 سانت کلیه بایستی خارج شوند.
لازم به توضیح است که تومورهای کلیه به دلیل مقاومت به شیمی درمانی و رادیوتراپی درمان دیگری بجز جراحی ندارند.
در صورتی که توده کلیه کوچک باشد و امکان برداشت توده با حاشیه ای امن بدون برداشتن کلیه وجود داشته باشد، و درمان جراحی با حفظ کلیه انجام گیرد. در غیر این صورت درمان استاندارد برداشت کل کلیه با چربی اطراف آن به همراه غشای پوشش دهنده کلیه و در مواردی غدد لنفاوی موضعی و غده فوق کلیوی همان طرف می باشد.
تومورهای کلیوی پیشرفته می توانند در مسیر سیاهرگ کلیوی تا قلب گسترش یابند که عمل خارج کردن کلیه به همراه عمل جراحی قلب بازبرای خارج کردن توده قلب انجام میگیرد.

مقالات مرتبط:

نارسایی کلیه

سرطان کلیه و روش تشخیص

کیست های کلیه

سنگ های کلیه

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو