تماس تلفنی با دکتر رادخواه
آنتی بادی ضد اسپرم

آنتی بادی ضد اسپرم

لوله های اسپرم ساز توسط غشایی محافظ از دسترس سیستم گردش خون و در نتیجه از سیستم ایمنی بدن مجزا است. به همین دلیل پروتیین های اسپرم نباید در دسترس سیستم ایمنی و گردش خون قرار گیرند.

در صورتی که به هر دلیل مثل ضربه به بیضه و پارگی غشا های بیضه، پیچش بیضه این سد شکسته شود، لوله های منی ساز و در نتیجه اسپرم ها در معرض سیستم ایمنی قرار می گیرند. از آنجا که پروتیین های سطح اسپرم برای سیستم ایمنی بیگانه تلقی می شود، بنابراین بدن علیه پروتیین های سطح اسپرم آنتی بادی تولیید می کند. این آنتی بادی ها معمولا موجب چسبیدن اسپرم ها به همدیگر و در نتیجه امکان حرکت وباروری را از دست می دهد.

وجود آگلوتاسیون ( چسبندگی اسپرم ها به یکدیگر) در آزمایش آنالیزاسپرم شک به وجود آنتی اسپرم آنتی بادی را بر می انگیزد و با آزمایش مخصوص وجود آنتی بادی اثبات می شود.
در گذشته وجود آنتی بادی ضد اسپرم یکی از دلایل عمده ناباروری شمرده می شد و برای درمان آن روشهای مختلف درمانی شامل استفاده از کورتون با میزان بالا بود.

امروزه وجود ارتباط مستقیم بین این  آنتی بادی و ناباروری جای سوال است و بسیاری از مکاتب طب دیگر درمان خاص برای آنتی اسپرم آنتی بادی انجام نمی دهند شاید یکی از دلایل این امر عدم موفقیت چشمگیر درمان دارویی و از دلایل دیگر استفاده بیشتر و موثرتر از روشهای نوین کمک باروری باشد.
در پروسه آماده سازی اسپرم برای روشهای کمک باروری نظیر  IUI و IVF و میکرواینجکشن اسپرم های به هم چسبیده و فاقد حرکت حذف می شوند، لذا امروزه درمان موارد ناباروری مستقیما با استفاده از روش متناسب درمان ناباروری انجام می شود.
 
 

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو