تماس تلفنی با دکتر رادخواه
تنگی های مجرا

تنگی های مجرا

تنگی مجرا (Urethral Stenosis)

تنگی مجرا یکی از شایعترین مشکلات مجرا است. مجرای ادراری به دو قسمت قدامی و خلفی تقسیم می شود. مجرای قدامی از نوک آلت تا عضلات کف لگن و مجرای خلفی از آنجا تا مثانه می باشد.
تنگی های مجرا اغلب به دنبال ضربه های حاد یا مزمن لگن در پشت بیضه ها  رخ می دهد. گاهی دستکاری های مجرا مثل استفاده از سوند می تواند منجر به تنگی مجرا شود. گاهی این عارضه بدون هیچ ریسکی ایجاد می شود.
بیمار معمولا با کاهش کالیبر ادرار و زور زدن برای تخلیه ادرار و عدم تخلیه کامل ادرار مراجعه می کنند.
بهترین روش تشخیص عکس مجرا با ماده حاجب است. گاهی به صورت اتفاقی در حین دیدن داخل مجرا ممکن است تنگی دیده شود.
اغلب تنگی ها با استفاده از روش بسته و از طریق مجرای ادراری قابل درمان است لیکن درصد قابل توجهی از این بیماران دچار عود تنگی مجرا می شوند. که این امر به طول وعمق تنگی ارتباط دارد و همچنین به ذات بیمار وابسته است و بعضی افراد استعداد زیادی برای عود تنگی دارند. استفاده از سوند ادراری می تواند میزان عود را کاهش دهد. در مواردی لازم می شود بیمار به خودش سوند یکبار مصرف بزند تا میزان عود تنگی کاهش یابد.
به خصوص در موارد تنگی های مجرای خلفی در اثر تروما و شکستگی های لگن نیاز به درمان توسط جراحی باز دارند که نیاز به تجربه و آشنایی به این گونه اعمال جراحی دارد که تعداد کمی از همکاران ارولوژیست این عمل را انجام می دهند. خوشبختانه در موارد عمل شده در دست ما نتایج بسیار خوب و با رضایت بیماران همراه بوده.

ساعات کار مطب

شنبه                    21:30 - 18:30
دوشنبه                21:30 - 18:30
چهارشنبه             21:30 - 18:30

آدرس مطب و تلفن

   تهران- شهرک غرب- بلوار پاک نژاد - بین دادمان و دریا- مرکز پزشکی یادمان - طبقه اول

  88591523

   info@drradkhah.com

آدرس مطب دکتر رادخواه

جستجو